Specjaliści w gabinecie stomatologicznym k2Dental oferują usługi nie tylko w zakresie leczenia samych zębów, ale także zabiegi mające na celu poprawę stanu przyzębia i dziąseł.

W gabinecie oprócz podstawowego leczenia polegającego na pokrywaniu recesji dziąsłowych, czyli uzupełnianiu braków przy korzeniu zęba lub przy koronie, oferowane są także bardziej zaawansowane zabiegi jak przeszczepy tkanek miękkich.

Warto zauważyć, że regeneracja tkanek miękkich przy pomocy tego rodzaju metody jest jednym z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii w ogóle. Leczenie tego typu można śmiało określić mianem mikrochirurgii, której celem jest jak najlepszy efekt estetyczny uzębienia – głównie przedniego.

Stomatolodzy w k2Dental zajmują się również augumentacją, czyli regeneracją tkanek twardych. W tym zakresie stosowane są tkanki kościopodobne lub bloki kostne.

Czym jest periodontologia?

PeriodontologiaPeriodontologia, jako dział stomatologii, zajmuje się badaniem, profilaktyką i leczeniem schorzeń przyzębia, a także tkanek znajdujących się bezpośrednio przy zębie. Najczęściej występującym tu problemem jest parodontoza (zapalenie przyzębia), która w końcowym stadium prowadzi do utraty zębów.

Choroby przyzębia są wbrew pozorom bardzo powszechne i stanowią dosyć poważny problem społeczny. Cierpi na nie ponad 70% nastolatków i niemal każdy dorosły, zwłaszcza palący. Niestety choroby dziąseł i przyzębia to dość często lekceważony problem, który może prowadzić do opłakanych skutków.

Zapalenie przyzębia

U podstawy powstawania zapalenia przyzębia leży gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia. Płytka nazębna tworzy się u podstawy odsłoniętej części zęba głównie z resztek pokarmowych i bakterii. Jeśli nie jest ona usuwana na bieżąco, szybko przeistacza się w kamień nazębny, którego niestety już mycie i płukanie zębów nie usunie. Jedynie zabiegi stomatologiczne zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby.

Jak wygląda dalszy, nieleczony przebieg choroby kamienia nazębnego?

Tworząca się płytka nazębna i kamień powodują podrażnienie dziąseł, a także oddzielanie się ich od szyjki zęba. Prowadzi to do dalszego rozwoju stanu zapalnego, a w następstwie do odsłonienia korzeni zębowych i wyrostków zębodołowych kości. Pojawiają się wtedy takie objawy jak nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk, bolesność, krwawienie z dziąseł po jedzeniu lub myciu zębów. Postępująca parodontoza prowadzi do miejscowych zaników tkanki kostnej i rozchwiania- utraty zębów.

Recesja dziąseł

Występuje, gdy dziąsło „cofając się”, odsłania korzeń zęba. Takie cofanie się dziąseł może prowadzić do złamania zęba, a także jego utraty. Jest łatwe do zauważenia- dziąsło, zamiast szczelnie osłaniać korzenie zębów, jest odsunięte, a korzenie widoczne. Często pojawia się wtedy nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy/ napoje. Recesja może być skutkiem błędów popełnianych podczas mycia zębów, np. zbyt mocnego szczotkowania zębów czy niewłaściwego nitkowania. Sprzyja jej też kamień nazębny, który narastając odsuwa dziąsła.

Jedną z metod leczenia cofających się dziąseł są zabiegi stomatologiczne, polegające na chirurgicznym naciągnięciu dziąsła na odsłonięty korzeń.

Jakie są choroby błony śluzowej jamy ustnej?

Choroby błony śluzowej jamy ustnej są częstymi schorzeniami, jednak stanowią one często kłopot w jednoznacznym zdiagnozowaniu, gdyż objawy są nieraz podobne do kilku chorób. Do chorób błony śluzowej jamy ustnej należą m.in.:

  • leukoplakia – inaczej rogowacenie białe, najczęstsza choroba przednowotworowa ze wszystkich znanych, przewlekłych chorób błony śluzowej jamy ustnej. Określa się ją jako białą plamę, której nie można usunąć przez skrobanie czy tarcie);
  • liszaj płaski – występuje zwykle na podłożu neurogennym. W obrazie klinicznym występują rumieniowe grudki zlewające się w formie koronki, obrączki lub tarczki w zależności od lokalizacji. Występuje na błonie śluzowej policzków i na języku);
  • pęcherzyca – ma podłoże immunologiczne;
  • kątowe zapalenie warg – ma pochodzenie od zakażenia gronkowco-paciorkowco-grzybiczego;
  • owrzodzenie neutroficzne;
  • tłuszczak – to nowotwór niezłośliwy;
  • grzybica.

Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej

Periodontologia ma ważne zadanie- diagnozowanie i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, które jak wspomniano, nie są zawsze proste do zdiagnozowania. Wszelką nadzieję na wyleczenie takich chorób dają zabiegi stomatologiczne. Co trzeba podkreślić, leczenie periodontologiczne jest procesem długotrwałym i nawet jeśli jego przebieg zakończy się sukcesem to nie należy spocząć na laurach, ale regularnie uczęszczać na wizyty u specjalisty i pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Choroby dziąseł i przyzębia wymagają od pacjenta przede wszystkim współpracy z periodontologiem. Bez dokładnej higieny jamy ustnej nigdy nie uda się pacjentowi uzyskać pożądanego efektu leczniczego. Periodontologia to przede wszystkim profilaktyka i rozpoczęcie leczenia we wczesnych stadiach chorób. Przykładowe zabiegi stomatologiczne, z którymi możemy się spotkać periodontologa to:

  • skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy oraz piaskowanie korzeni;
  • łyżeczkowanie;
  • zabieg płatowy;
  • przeszczep kości;
  • przeszczep dziąseł.

Jak nietrudno zauważyć periodontologia ma niełatwe zadanie diagnozowania i leczenia chorób przyzębia. Mimo obszernej wiedzy posiadanej przez specjalistów, nadal problemem dla wielu Pacjentów jest podjęcie leczenia, zaraz po zauważeniu niepokojących objawów.

Lekceważenie profilaktyki poprzez higienę jamy ustnej oraz odwiedzanie stomatologa co najmniej dwa razy do roku nie prowadzi do niczego dobrego. Zabiegi stomatologiczne ratują często niedbałych pacjentów przed najgorszym – utratą zębów. Doceńmy więc to, co oferuje nam periodontologia i nie bójmy się odwiedzać stomatologów!