k2Dental oferuje pełny zakres zabiegów związanych z usuwaniem zębów jak również ich dłutowaniem.

Zajmujemy się także zębami mądrości: usuwamy jeśli są ku temu wskazania ortodontyczne bądź zatrzymujemy i leczymy jeśli udaje się je zachować a klient odczuwa w związku z nimi pewien dyskomfort.

W gabinetach k2Dental wykonujemy również specjalistyczne zabiegi chirurgiczne związane z korzeniami zębów, czyli resekcje korzeni zębów – jeśli nieskuteczne jest leczenie kanałowe. Często zgłaszają się do nas klienci z powikłaniami po skomplikowanych zabiegach usunięcia zębów. Niejednokrotnie w takich przypadkach dokonujemy zamknięcia połączeń ustno – zatokowych.

Chirurgia stomatologicznaSpecjaliści z k2Dental wykonają dla Państwa również plastykę wędzidełka wargi bądź języka. Te są szczególnie uciążliwe i niejednokrotnie utrudniają typowe leczenia stomatologiczne a nawet stwarzają problemy logopedyczne.

Profesjonalnie wykonamy dla Państwa także plastykę wyrostków kości i tkanek miękkich.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej. Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to wydzieliła się od stomatologii jako podspecjalność. Dzisiaj działalność chirurgiczna stomatologów została poszerzona, ponieważ zależnie od specjalizacji lekarz może zajmować się rożnymi przypadkami w obrębie twarzoczaszki. Od usuwania zębów do zabiegów związanych z implantoprotetyką.

W naszej klinice wykonujemy zabiegi różnego typu i pragniemy zapoznać państwa z najpopularniejszymi z nich, po które najczęściej zgłaszają się klienci.

Ekstrakcja – czyli usuwanie zęba

Zazwyczaj wizyta u specjalisty zaczyna się od zgłoszenia bólu zęba. Następnie, po oględzinach, podczas których zapoznajemy się z sytuacją, jesteśmy w stanie powiedzieć, z czym dokładnie mamy do czynienia. W najgorszym przypadku musimy wykonać ekstrakcje zębów. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, którego efektem jest usunięcie zęba z zębodołu, a wskazaniem do tego typu operacji są stany chorobowe niepoddające się dalszemu leczeniu np. przewlekle stany zapalne. Zdrowe zęby również bywają usuwane – z polecenia ortodonty lub w trakcie przygotowania do wykonania protezy.

Szczególnym problemem z którym zmaga się chirurgia stomatologiczna są zabiegi związane z zębami mądrości, tak zwyczajowo mówi się na trzecie zęby trzonowe, których okres wyrzynania przypada późno, bo pomiędzy 17. a nawet 40. rokiem życia. Gdy w jamie ustnej jest za mało miejsca na kolejne trzonowce, te zaczynają wyrastać pod złym kątem lub nie wyrzynają się całkowicie. Aby nie stały się zagrożeniem dla zdrowia pacjenta, zalecamy wyrywanie zęba. Chirurgia stomatologiczna stosuje zazwyczaj dwie techniki na usunięcie: wyrwanie za pomocą kleszczy lub dłutowanie ósemki – w przypadku, gdy ich budowa znacznie odbiega od przyjętej normy.

Resekcja zęba

Zdarzają się przypadki, że zgłoszony przez pacjenta problem powinien być leczony kanałowo, jednak z przyczyn niezależnych nie możemy tego zaproponować (na przykład specyficzne zmiany chorobowe). W takiej sytuacji może być konieczna resekcja korzenia zęba. Zabieg polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba oraz usunięciu sąsiadujących z nim zmian w kości. Podobnie jak dłutowanie zęba, zabieg ten jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Gojenie po resekcji trwa do pół roku, jednak ustąpienie największych dolegliwości następuje już po 3 tygodniach.

Chirurgia stomatologiczna to nie tylko zabiegi związane z zębami. Zgłaszają się do nas pacjenci ze zmianami znajdującymi się w błonie śluzowej jamy ustnej, z wędzidełkiem przeszkadzającym w poprawnej wymowie lub uniemożliwiającym leczenie ortodontyczne – tym również się zajmujemy. Problemem, z którym również mamy do czynienia jest połączenie ustno-zatokowe. Powikłanie to jest wiązane z usuwaniem górnych zębów trzonowych i rozwiązuje je zamknięcie przetoki. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także zabiegami mającymi na celu odbudowę kości po ekstrakcji lub utracie zęba. Najczęściej wykonuje się je przed dopasowaniem protezy lub innymi zabiegami z zakresu plastyki tkanek.